Pravidla

Hrací plocha

Utkání se budou hrát v tělocvičně na Husově ulici v Opavě.
Při jednotlivých utkáních bude využívána celá plocha tělocvičny. Hráči mohou využívat odrazů míče o stěnu ovšem ne ke vstřelení branky . Auty budou rozehrávány formou nepřímého kopu cca. metr od stěny hrací plochy. Auty budou pískány v případě dotyku míče s ochrannými sítěmi u stropu tělocvičny, dále stropu tělocvičny a prostoru pro diváky a dvou vstupních dveří. Aut rozehrává družstvo, jež se neprovinilo. Přímo z autu může být vstřelena branka. Aut nemusí být rozehrán na písknutí rozhodčího. Při rozehrání autu musí být hráč provinivšího se týmu ve vzdálenosti minimálně 2m. Rozhodčí i další vybavení tělocvičny jsou součástí hry, ovšem o žádné z nich nemůže být vstřelena branka. Stane-li se tak, dojde k rozehrání od brány týmu, který obdržel branku.
Součástí hrací plochy jsou dvě branky. Každý tým, odpovídá za svou bránu během zápasu. Brána musí být po celý hrací čas těsně u zadní stěny hrací plochy. V případě, že míč zůstane na síti za bránou, případně na boční síti branky, rozehrává tým, jež hájí danou bránu. Rozehrávka bude ve vzdálenosti 1m od brankové konstrukce.
Hrací plocha bude po jedné z delších stran hřiště doplněna o mantinel z laviček.

Obecná pravidla

Zápasy kolejní ligy se budou hrát každé úterý a středu. První zápas se odehraje ve 21:00 a druhý následně v 21:45. Každý zápas budou řídit dva rozhodčí a účastnit se bude i zapisovatel. Rozhodčí jsou pro hráče nedotknutelní. Hráč, který se prohřeší proti jejich nedotknutelnosti bude ihned vyloučen ze zápasu a jeho případ bude disciplinárně řešen. To ať už co se vulgarit týče, nebo případného fyzického útoku. Rozhodnutí rozhodčích jsou nezvratitelná.

Systém hry

Nejdříve bude probíhat základní skupina, ve které se každý tým utká s každým nejméně 2x. Hracími dny budou úterý a středa. Po základní části bude následovat play-off (O dalším postupu v této fázi soutěže rozhodné organizační výbor soutěže). Pokud týmy po základní části budou mít v tabulce stejný počet bodů, rozhodnou o jejich umístění vzájemné zápasy, pokud i tyto skončí remízově, rozhodne vyšší počet celkově vstřelených branek. Každé utkání bude hráno na dva poločasy, každý bude v délce 20 minut normálního hracího času. To znamená, že čas nebude v době přerušení zastaven. Mezi poločasy bude 5 – ti minutová přestávka, během níž si týmy prohodí strany. Každý tým bude mít vlastní střídačku na své polovině hřiště v prostoru dveřních výklenků. Samotné hry se budou účastnit na každé straně 4 hráči. Ve hře není brankář, tudíž hráč stojící v bráně nesmí chytat míč rukou. Za toto provinění bude následovat penalta z půlky hřiště do prázdné brány a žlutá karta. Hráč stojící v bráně také nesmí lehat, nebo klekat na obě kolena, za tento prohřešek bude následovat penalta a při opakovaném provinění žlutá karta. Střídání probíhá hokejovým způsobem.
O výběru strany nebo míče rozhodne před začátkem utkání los u jednoho z rozhodčích. Každý poločas ukončí trojitý hvizd rozhodčího, bude- li v dlouhodobé základní části stav utkání nerozhodný,připíše si každý tým jeden bod. V případě play-off bude následovat prodloužení 2x5 minut. To se odehraje celé, bez ohledu na to, kolik v něm padne branek. Nerozhodne-li ani prodloužení, budou následovat penalty z půlky hřiště do prázdné brány.

Nedovolené zákroky

Základní myšlenkou Kolejní ligy bylo zprostředkovat zábavu studentům Slezské university. Toto krédo by si měli osvojit všichni účastníci této soutěže. Pravidla pro zákroky se výrazně neliší od fotbalových pravidel. Výjimku tvoří faul „naražení na hrazení“ protože zápasy jsou hrány v uzavřené místnosti. Dále by se mohl vyskytnout prohřešek klasifikovatelný jako „posunutí brány“. V tomto případě může být vyloučen hráč za nesportovní chování. Za nesportovní chování bude považováno i vulgární vyjadřování směrem k rozhodčím i soupeřům. Je zakázáno provádět skluzy, pokud tak hráč učiní, je mu odpískán faul. Za simulování faulu bude hráči udělena žlutá karta. Jako trest bude za menší prohřešek udělena hráči žlutá karta. Při opakovaném faulu bude hráč vyloučen na 2 minuty a jeho tým touto absencí oslaben. Po udělení karty bude rozehrávat tým, jehož hráč byl terčem faulu. Pokud se prohřešek stane blíže u brány, musí rozehrávající tým počkat na pokyn rozhodčího. Při závažnějším prohřešku bude hráč vyloučen na 5 minut a bude mu znemožněno pokračovat v zápase po odsezení si trestu. Pokud by se vyskytl zvláště brutální prohřešek, byla by tato skutečnost rozebrána organizátory a hrozil by zákaz hry až vyloučení týmu z ročníku. Pokud někdo během soutěže nastřádá 3 žluté karty, znamená to okamžitě stop na jedno další utkání. Do play-off se žluté karty z dlouhodobé části nepřenáší. Problémy s příliš mnoha hráči na hřišti budou trestány 2 minutami pro tým. Padne-li během této výhody gól do brány oslabeného týmu, zbytek trestu se ruší. Příliš mnoho hráčů může být posouzeno:

1. Během špatného střídání (Hráč, který naskakuje do hry, musí počkat, až je spoluhráč kterého střídá v blízkosti min. 3 metry od střídaček).
  2. Nastane-li zvláštní situace u střídaček. Hráči, kteří nejsou zrovna na hřišti jsou povinni stát za položenými lavičkami tak, aby žádnou částí těla nezasahovali do hřiště. Nesmí na lavičkách stát ani sedět. V případě že se jich dotkne míč, bude to posouzeno jako příliš mnoho hráčů na hřišti a tým může být vyloučen na 2 minuty.

Tresty a karty

Potrestání hráčů za prohřešky je pouze v kompetenci rozhodčích. Jak již bylo řečeno, vycházíme z pravidel fotbalu, tudíž jako trest bude hráči udělena buď žlutá nebo červená karta.Pokud je hráči udělena žlutá karta, musí tentýž hráč odpykat dvouminutový trest, který v případě inkasování gólu končí .Pokud hráč v utkání dostane dvě žluté karty, následuje karta červená a pro hráče zápas skončil. S červenou kartou následuje i trest "STOP" na jedno utkání. Pokud i přes tento zákaz hráč v dalším utkání nastoupí, bude mu vystaven zákaz na 3 zápasy. Pokud hráč nasbírá za sezónu 3 žluté karty, bude mu vystaven trest "STOP" na jeden zápas po obdržení 3. karty. Také se může vyskytnout situace, kdy bude tým hrát v 5-ti hráčích na hřišti. Poté bude týmu udělen dvouminutový trest, který "odpyká" hráč kterého určí tým.

Platná branka

Branka může být uznána týmu, jehož hráč dopravil míč do brány soupeře jakoukoliv částí těla vyjma rukou. Míč musí přejít pomyslnou brankovou čáru celým objemem. Dosáhnout gólu lze pouze z poloviny hřiště soupeře, míč se nesmí odrazit od jakéhokoliv zařízení tělocvičny. Včetně rozhodčího. Posouzení všech těchto situací je na zdravém rozumu rozhodčího.

Kontumace utkání

Pokud dojde k incidentu, rvačce nebo jakémukoliv zapojení hráčů týmů do bitky nebo podobného jednání bude zápas kontumačně ukončen a týmu, jehož hráči potažmo hráč tuto situaci zapříčinil, bude zapsáno skóre zápasu 0:5, ať už byl průběh jakýkoliv. Tento incident se může také stát předmětem disciplinárního jednání, případně vyloučení týmu ze soutěže!
Pokud se tým nedostaví k utkání, je zápas kontumován v jeho neprospěch se skórem 0:5.

Změna rozpisu

Týmy můžou požádat ze závažného důvodu (nemoc nebo zranění více hráčů, školní akce) o přesunutí zápasu na jiný termín a to nejpozději do neděle předcházející novému kolu. Po tomto termínu již změna nebude možná!

Konec ligy

Po sehrání základní části a play-off bude vítězný tým obdarován pohárem pro mistra Kolejní ligy a také titulem „MISTR KOLEJNÍ LIGY PRO ROK….“ . Poražení ovšem také neodejdou s prázdnou, bude jim předán pohár pro vicemistra respektive šampaňské. Jméno a foto vítězného týmu bude zvěčněno na nástěnkách fakult Slezské university. (Za tohle už neručím :).

(Posouzení situace, která nebyla popsána zde je na organizátorech,potažmo na osobě rozhodčího).